Güncelleme Tarihi: Kasım 22, 2022

İSG Uzaktan Eğitimlerinde Verimlilik Nasıl Artırılır?

article-cover

Bu yazımız, iş güvenliği uzmanlarının ve iş yeri hekimlerinin online verdikleri İSG eğitimlerinde verimliliği nasıl artırabilecekleri konusunda fikir vermek için, İSGBYS ekibi tarafından hazırlanmıştır. İSGBYS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir İş Sağlığı Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS) yazılımıdır. Keyifli okumalar dileriz.

İçindekiler

 1. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzaktan Eğitimi nedir?
 2. İSG Uzaktan Eğitimde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
 3. İSG Uzaktan Eğitimlerinde verimlilik ve başarı nasıl artırılır?
 4. Neden ISGBYS Uzaktan Eğitim?

 1. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzaktan Eğitimi nedir?
 2. Bildiğiniz üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 23.03.2020 tarihinde yapmış olduğu İSG-KATİP duyurusunda; “Çalışanlara verilecek eğitimlerin iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimince değerlendirilip Uzaktan Eğitim olarak verilmesi mümkündür.” ibaresi yer almaktadır. Bu duyuru sonrası birçok iş yeri, temel İSG eğitimlerini çalışanlarına online olarak uzaktan vermeye başlamıştır. Uzaktan Eğitim, çalışanların alması gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin, önceden hazırlanmış ders içerikleriyle veya canlı olarak internet ortamında çalışana ulaşmasıdır. Bununla birlikte, yüz yüze verilen eğitimlerde ortaya çıkan virüs yayılma riski, harcanan vakit, emek ve ekonomik maliyetler en aza indirgenmiştir.

  İş sağlığı ve güvenliği uzaktan eğitimlerinin kanuni dayanağı ve sahip olması gereken özellikleri için "İSG Eğitimleri Uzaktan Verilebilir mi?" isimli blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 3. İSG Uzaktan Eğitimde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
 4. Eğer siz de “Uzaktan eğitim sisteminden çalışanlarım nasıl daha iyi yararlanabilir?” diye soruyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

  İSG Uzaktan eğitimde işverenlerin, iş güvenliği uzmanlarının ve çalışanların dikkat etmesi gereken bir takım önemli hususlar vardır. İşveren, bakanlığın İSG-KATİP duyurusunda zorunlu tuttuğu yükümlülükleri yerine getiren web tabanlı bir uzaktan eğitim programı temin etmelidir ve çalışanları eğitimlerin uzaktan verileceği konusunda bilgilendirmelidir.

  İş güvenliği uzmanı ise; eğitimleri takip etmeli ve eğitim tamamlandıktan sonra bakanlığa bildirimini yapmalıdır. Bakanlık uzaktan eğitimlerin de verilerinin gönderilmesini istemektedir. Çalışanlara düşen görev ise; uzaktan eğitime katılabilmek için gerekli dijital donanıma (telefon, tablet, bilgisayar, internet gibi) sahip olmak ve tanımlanan eğitimleri vaktinde bitirmektir.

  Bu hususlara eklemeler yapılabilir fakat temel olarak bu hususlar yeterlidir. Bu hususlara dikkat edildiğinde Uzaktan Eğitim izlemelerinde başarı artacaktır.

 5. İSG Uzaktan Eğitimlerinde verimlilik ve başarı nasıl artırılır?
 6. İşyerlerinde Uzaktan Eğitime geçilmesi ile birlikte “Çalışanlarımın Uzaktan Eğitimi izlemesini nasıl sağlarım?” veya “Uzaktan verdiğim İSG eğitimlerini nasıl izletirim?” soruları gündeme gelmiştir. Uzaktan eğitime alışma sürecinde çalışanların motivasyonlarını yüksek tutmak ve gerekirse fikirlerini almak fayda sağlayacaktır.

  İş güvenliği uzmanlarının aklında beliren önemli sorulardan bir tanesi de uzaktan verilen isg eğitimlerinden maksimum verimin nasıl sağlanacağıdır. Her ne kadar uzaktan eğitimle çalışan ve eğitimci bir araya gelmese de bu eğitimlerden yüksek verim ve başarı elde etmek mümkündür.

  İş güvenliği uzaktan eğitimlerinin kalitesini artırmak için öneriler:

  1. Kullanımı Kolay Bir Uzaktan Eğitim Programı Temin Etmek

  Kullanılan uzaktan eğitim sistemi mutlaka anlaşılabilir ve iyi inşa edilmiş olmalıdır. Ayrıca bir eğitim gerektirmeden her yaştan ve eğitim düzeyinden çalışan kolayca adapte olabilmelidir. Kullanımı zor bir uzaktan eğitim sistemi çalışanlarınızın motivasyonunu düşürerek iş yerinize düşük bir performans getirebilir.

  2. Çalışanların Uzaktan Eğitimi Benimsemesini Sağlamak

  Teknolojinin hızla geliştiği günümüz koşullarında değişime ayak uydurabilmek oldukça önemlidir. Başlarda çalışanların uzaktan eğitim sistemini kavramaları ve uyum sağlamaları zaman alabilir. İşveren bu konuda anlayış göstermeli ve alışma sürecinde çalışanlarına elinden geldiğince yardımcı olmalıdır. İşverenin sürece göstereceği ilgi çalışanların da ciddiyetini artıracaktır.

  3. Kaliteli Ders İçeriği Hazırlanması

  Uzaktan Eğitim sisteminin temeli olan ders içeriklerinin hazırlanması ya da var olan içeriklerin web ortamına aktarılması konusu da önemli bir husustur. Uzaktan Eğitim ders anlatımında profesyonel anlatıcılarla çalışılması ve tanımlanacak olan eğitimlerin içerik bakımından yeterli ve amaca uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Profesyonel anlatıcılar tarafından hazırlanan dersler uzaktan eğitimden maksimum verim almanızı sağlayacaktır.

  4. Çalışanlardan Geribildirim Almak

  Uzaktan eğitim sisteminin çalışanlar üzerindeki etkilerini analiz etmek de verimliliği artırma yollarından biridir. Ara sıra çalışanlarla iletişime geçip uzaktan verilen eğitimler hakkında geribildirimlerini almak onların sürece dahil olmasını hızlandıracağı gibi sizlere de eğitimlerin etkinliği hakkında fikir verecektir.

  5. Düzenli Rapor Takibi Yapmak

  Uzaktan eğitimde eğitimci ve çalışan aynı ortamda bulunmadıkları için eğitimin verimliliği ancak sıkı bir rapor takibi ile ölçülebilir. Uzman, verdiği uzaktan eğitimin çalışanlar tarafından izlenme durumunu, ön değerlendirme ve son değerlendirme test sonuçlarını, biten eğitimin bakanlığa bildirimini ve sertifikalandırılmasını kapsamlı bir şekilde takip etmelidir.

  6. Ödül Sistemi Düzenlemek

  Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Uzaktan Eğitimlerini vaktinde tamamlamalarını teşvik etmek için bir çeşit ödül sistemi kurulabilir. Örneğin; çalışanlarınızın uzaktan eğitime harcadıkları süreyi fazla mesai olarak vermeyi teklif edebilirsiniz. Böylece çalışanlarınızın motivasyonunu da artırabilirsiniz.

  7. Uzaktan Eğitim Hakkında Paylaşımlarda Bulunmak

  Uzaktan Eğitim Sistemini, çalışanlarınız için zorunlu bir faaliyetten çok şirket kültürünüzün bir parçası haline getirmelisiniz. Bunun yollarından biri ise çalışanlarınıza, uzaktan eğitim modülünün faydaları hakkında bültenler ve e postalar göndermek olabilir.

  8. İnteraktif bir Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanmak

  Bazı insanlar gözlem ve çalışma yoluyla bilgi edinmeyi tercih ederken, diğerleri videolar ve etkileşimli senaryolar yoluyla öğretilmeyi tercih eder. Kullanacağınız İSG Uzaktan Eğitim sisteminin çalışanlara ara sorular sorup işaretleterek eğitime katılmalarını sağlaması, hem ilgiyi canlı tutacak hem de çalşanın kendini test etmesini sağlayacaktır.

 7. Neden ISGBYS Uzaktan Eğitim?
 8. Aky Tech, geliştirdiği İSGBYS yazılımı ile bu zamana kadar hizmet verdiği 5.000’den fazla İSG Profesyoneli ile Bakanlığa 37.000’den fazla Eğitim gönderimi gerçekleştirmiştir. Covid-19 Pandemi sürecinde yazılımına eklediği ‘Uzaktan Eğitim Bilgi Yönetim Sistemi’ ile bugüne kadar toplamda 35.000 çalışana, 400.000 saat uzaktan eğitim vermiştir. Web tabanlı, kurulum gerektirmeyen ve İBYS ile uyumlu çalışan sistemiyle uzaktan eğitimlerinizi bakanlığa tek tuşla bildirebilirsiniz. Eğitim videoları sistemde hazır bir şekilde bulunur. Bakanlık tarafından eğitici sertifikalı A sınıfı İş Güvenliği Uzmanları ve İş yeri Hekimlerince hazırlanmış eğitim videolarını çalışanlarınıza Genel, Sağlık, Teknik ve Diğer konular adı altında tanımlayabilirsiniz. Eğitim bildirimleri çalışanlara SMS yoluyla ücretsiz bir şekilde yapılır ve daha sonrasında tamamlanan eğitimlerin Eğitim Katılım Formu ve Sertifikaları indirilebilir. AKY Tech, KVKK yükümlülüklerini yerine getirmekte ve ücretsiz teknik desteğiyle sizlere en iyi şekilde hizmet sunmaktadır.

Özetle,

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzaktan Eğitimi, çalışanların alması gereken iş sağlığı ve güvenliği temel eğitimlerinin web tabanlı bir yazılım aracılığıyla online olarak verilmesidir. Uzaktan İSG Eğitiminde çalışanların, işverenin ve uzmanın ayrı ayrı dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Son olarak, uzaktan verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinden maksimum verim elde edebilmek için sunduğumuz öneriler arasında; kullanımında zorlanmayacağınız bir uzaktan eğitim programı temin etmek, çalışanların sistemi benimsemesini sağlamak, uzaktan eğitimin içerik ve dokümanlarını özenle hazırlamak, çalışanların geribildirimlerine başvurmak ve verilen uzaktan eğitimin takibini düzenli yapmak sayılabilir.

← Blog Sayfasına Dön

Ücretsiz Denemek İster Misiniz?

Yazılımımızı hemen denemek için talebinizi gönderin!