İşyeri Nace Kodu Nedir?

Şirketlerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için bir takım yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Nace kodu uygulaması ise bunlardan bir tanesidir. Nace kodu pek çok kişi tarafından bilinmese de firmaların iş güvenliğini ilgilendiren bölümlerinde ve tehlike derecesini tespit etmede önemlidir.  Peki, Nace kodu nedir?, Nace kodu ne işe yarar?, Nace kodu nasıl öğrenilir?, Nace kodu nasıl belirlenir? ve İşyeri tehlike sınıfı nasıl bulunur? sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

NACE (Nomenclature of Economic Activities), Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması anlamına gelir. NACE kodu bir işyerinin ekonomik aktivitelerinden yola çıkarak Avrupa Topluluğunda ekonomik faaliyetlerin istatistiki sınıflandırılmasında kullanılır. Her iş kolunun kendine özgü bir NACE kodu vardır.

İşyeri NACE Kodu Ne İşe Yarar?

Ülkemizde NACE kodları işyerinin faaliyet alanını bildirmesinin yanında işyerinin tehlike sınıfını da belirler. NACE koduna göre tasnif edilen işler, az tehlikelitehlikeli ve çok tehlikeli olarak listelenir. İşyerinin ve faaliyet alanının tehlike derecesini belirlendiğinde iş güvenliği yasalarının gerekleri yerine getirebilir.

Nace kodunun işlevi nedir? sorusunun yanıtlarından biri de; İş güvenliği ile birlikte, sosyal güvenlik uyuşmazlıkları ve iş yargılamalarının sosyal güvenliği ilgilendiren bölümleri için de kullanılmasıdır.

NACE Kodu Nasıl Belirlenir?

Şirket kurmak isteyen kişilerin aklına Nace kodu nasıl alınır? sorusu gelmektedir. Bir işyeri kurulurken Ticaret Odasına kayıt edilmesi gerekir. Ticaret Odası kaydı sırasında işyeri faaliyetlerine göre bir NACE kodu belirlenir. Nace Kodu 6 haneden oluşur, rakamların hepsinin bir anlamı vardır. İlk iki rakamı faaliyet sınıflandırılmasını belirtmektedir. Son dört rakamı ise alt faaliyet sınıflandırılmasını belirtir.

Nace Kodu Nasıl Öğrenilir?

Nace kodu nasıl bulunur? sorusunun cevabı çok basittir. NACE kodunu öğrenmenin birden fazla yöntemi vardır fakat en kolayı işyeri SGK Sicil numarasının kullanılmasıdır. Nace kodu, 26 haneli işyeri SGK Sicil numarasının 1. hanesinden sonraki 6 hanesidir.

Örnek SGK No: 4.4120.01.01.1709595.034.21.11.000

NACE Kodu: 41.20.01

İşyeri Tehlike Sınıfı Nasıl Öğrenilir?

Eğer siz de İşyerimin tehlike sınıfını nasıl bulurum? diyorsanız işyerinize ait 26 haneli SGK Kodunun ilk hanesinden sonraki 6 hanesini, diğer adıyla NACE faaliyet kodunu, kullanarak, Tehlike Sınıfları Tebliği’nden[1] tehlike sınıfını bulabilirsiniz. Örnek olarak verilebilecek tehlike sınıfları ve işyerleri;

Az Tehlikeli İşyerleri: Temizlik işleri, Perakende ve Toptan Ticaret İşlemleri, Büro ve ofis faaliyetleri, Kafe ve restoran faaliyetleri

Tehlikeli İşyerleri: Matbaacılık faaliyetleri, metal, ahşap, plastik imalat faaliyetleri, Demir, maden ve ahşap toptan ve perakende ticareti, taşımacılık faaliyetleri, kuaför ve güzellik salonu faaliyetleri

Çok Tehlikeli İşyerleri: Madencilik faaliyetleri, inşaat ve taahhüt faaliyetleri, Petrol çıkarma ve satış faaliyetleri, silah ve bomba yapım faaliyetleri, hastane hizmetleridir.

Tehlike Sınıfları Tebliğinden 41.20.01 NACE Kodu bulunur.

NACE Rev.2 Altılı Kod NACE Rev.2 Altılı Tanım Tehlike Sınıfı
41.20 İkamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı
41.20.01 İkamet amaçlı olmayan binaların inşaatı (fabrika, atölye vb. sanayi üretimini amaçlayan binalar ile hastane, okul, otel, işyeri, mağaza, alışveriş merkezi, lokanta, kapalı spor tesisi, cami, kapalı otopark, tuvalet, vb. inşaatı) Çok Tehlikeli

Tabloda görüldüğü şekilde 41.20.01 NACE Kodu ‘İkamet amaçlı olmayan binaların inşaat’ına aittir ve tehlike sınıfı çok tehlikelidir.

Özetle;

İşyeri NACE kodu nedir?: bir iş yerinin Avrupa Topluluğunda ekonomik faaliyetlerin istatistiki sınıflandırılmasında kullanılan kodudur. NACE kodu nasıl bulunur? sorusunun yanıtı SGK sicil numarasının kullanılmasıdır. Peki, Tehlike sınıfı nasıl bulunur? veya İşyerimin tehlike sınıfını nasıl öğrenebilirim? diyorsanız; işyerine ait 26 haneli SGK Kodunun ilk hanesinden sonraki 6 hanesine bakmanız yeterlidir.

Etiketler: tehlike sınıfları tebliği, iş yeri tehlike sınıfı, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli nace kodu, sgk no, tehlike sınıfı nasıl bulunur

[1] https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130329-4.htm