Güncelleme Tarihi: Ekim 22, 2022

İBYS Muayene Raporu Gönderimi Başladı mı?

article-cover

İş yeri hekimlerinin, Sağlık Gözetimi verilerinin gönderimi konusunda bir takım soruları bulunmaktadır. Bu sorular arasında en sık sorulanlar, "Sağlık gözetimi veri gönderimi ne zaman başlayacak?", "Veri gönderim zorunluluğu İşe Giriş ve Periyodik Muayene Formu zorunluluğunu ortadan kaldırıyor mu?" ve "Sağlık gözetimi verileri nelerdir?" şeklindedir. İSGBYS ekibi olarak aşağıda bu soruları cevaplayacağız. İSGBYS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş İBYS (İş Sağlığı Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi) yazılımıdır. Keyifli okumalar dileriz.

İçindekiler

 1. İş yeri Hekimleri için Muayene Raporu Gönderimi başladı mı?
 2. Sağlık Gözetimi için Bakanlık hangi verileri istiyor?
 3. Sağlık Gözetimi veri gönderimi süreci nasıl işleyecek?

 1. İş yeri Hekimleri için Muayene Raporu Gönderimi başladı mı?
 2. Bilindiği üzere 27.02.2018 tarihinde yayınlanan Dış Genelge ile İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Profesyonellerine, İSG hizmetleri sonucu oluşan Eğitim, Sağlık ve Tehlike Kaynaklarına ait kayıtları Bakanlık veri tabanına gönderme zorunluluğu gelmiştir. Eğitim verilerinin gönderimi hem İş Güvenliği Uzmanı hem de İş yeri Hekimi için zorunluyken Sağlık verilerinin gönderimi sadece hekimler için zorunludur.

  Aktif olarak çalışan E-reçete ve eğitim kayıtları gönderiminin yanında İSGKatip’te 30.12.2020 tarihinde yayınlanan duyuruya göre “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Veri Seti”ne ek olarak “Sağlık Gözetimi Veri Seti” gönderimi 01.02.2021 itibari ile başlatılmıştır. İSGBYS Yazılımımızda Sağlık Gözetimi Veri Seti gönderimi entegrasyonu tamamlanmıştır.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruya aşağıda yer verilmiştir.

  30.12.2020

  İBYS Veri Setleri Güncellendi

  Bakanlıkça sahadan alınacak verilere ilişkin hazırlanan veri seti Versiyon-1.2 olarak güncellenmiştir. Daha önce Bakanlığımıza gönderimi yapılmakta olan “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Veri Seti”ne ek olarak “Sağlık Gözetimi Veri Seti” gönderimi başlatılmıştır.

  Sağlık Gözetimi kapsamında 01.02.2021 tarihi itibarı ile iş yeri hekimlerince düzenlenecek olan işe giriş/periyodik muayene bilgilerinden yayımlanan veriler, İBYS entegratör firmaları aracılığı ile Bakanlığımıza gönderilecektir. Geçmişe yönelik kayıtları olan işyerleri için eski tarihli verilerin gönderimi yapılabilmektedir.

  Gönderilmesi Gereken Veri Setleri:

  1. Çalışanların İSG Eğitimleri Veri Seti
  2. Sağlık Gözetimi Veri Seti

  Veri Seti dışında kullanıcıların aşağıdaki doğrulama/sorgulama işlemlerini yapabilmesine imkan verilecektir:

  1. İş yeri Bilgisi Sorgulama
  2. Profesyonel Yetkisi Sorgulama
  3. Çalışanların İSG Eğitim Bilgisi Sorgulama
  4. Çalışanların Muayene Geçmişini Sorgulama

  Bahsi geçen veri setleriyle ilgili tüm dokümanlar duyuru ekinde yer almaktadır. Bilgilerinize sunulur.

 3. Sağlık Gözetimi için Bakanlık hangi verileri istiyor?
 4. Yayınlanan duyurunun “Sağlık Gözetimi Veri Seti” Ek’ inde Bakanlık tarafından istenen Muayene Veri İçeriği görülmektedir. Bakanlık öncelikli olarak iş yeri ve çalışana ait Çalışma Şekli, Çalışma Ortamı ve İş Ekipmanları verilerinin bakanlığa gönderilmesini istemektedir. Bu verilerin bir kısmı ‘İşe Giriş ve Periyodik Muayene Formu’nda yer alırken bir kısmı yer almamaktadır. Detaylı veri setlerine yazılımımızdan ulaşabilirsiniz.

 5. Sağlık Gözetimi veri gönderimi süreci nasıl işleyecek?
 6. Sağlık Gözetimi kapsamında iş yeri hekimlerince düzenlenecek verilerin Bakanlığa gönderilmesi gerekmektedir. Zorunluluk başlangıç tarihi 01.02.2021 olduğu için Bakanlık 01.02.2021 ve sonrasına ait verilerin gönderimini zorunlu tutmaktadır. Geçmişe yönelik kayıtları olan işyerleri için eski tarihli verilerin gönderimi yapılabilmektedir. 01.01.2022 tarihinden sonra geçmişe yönelik veri gönderimi en fazla 30 gün öncesi için yapılabilecektir.

  Ayrıca buraya tıklayarak sizler için hazırladığımız Sağlık Gözetimi Veri Seti Gönderimi Tanıtım ve Kullanım videosunu da izleyebilirsiniz.

← Blog Sayfasına Dön

Ücretsiz Denemek İster Misiniz?

Yazılımımızı hemen denemek için talebinizi gönderin!